MúzeumDigitárBorsod-Abaúj-Zemplén
CTRL + Y
hu
Herman Ottó Múzeum, Miskolc Néprajzi Tárgyi Gyűjtemény [HOM_NT_53.716.3.]
Férfi ing, lobogó ujjú (Herman Ottó Múzeum, Miskolc CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Herman Ottó Múzeum, Miskolc (CC BY-NC-SA)
2 / 5 Előző<- Következő->

Férfi ing, lobogó ujjú

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

A matyó férfiviselet jellegzetes darabja a szerfölött bő ujjú ünneplőing. Gyolcsból készült, vállfoltos, galléros, a nadrágba, bő gatyába bekötve viselték, fölötte lajbival. Pamuthímzés díszíti a gallérját, elején a gomboláspántot, legfőképpen pedig a kézelőbe nem fogott, 70 cm bő ingujj végét. A hímzés piros, kék és sárga színű pamuttal készült, cakkos szélű gallérján és elején keskeny sávban elhelyezett apró virágok és levélsorok szabályosan ismétlődő váltakozása díszíti. Leglátványosabb az ingujj hímzése, amely széles felületet borít be. A minta alapja a folyókának vagy vízfolyásnak nevezett hullámos levélsor. Az ingujjat színes horgolt csipke szegélyezi, amely ún. cipóshorgolással készült. Ez az ingtípus a 19- század második felében általánosan elterjedt az alföldi parasztságnál, de ilyen bő és hosszú ujjal csak a matyók hordták. Díszítése kezdetben fehér lyukhímzés, singolás volt. A jellegzetes körtés mintákon először csak kevés piros hímzés jelent meg, majd a singolát teljesen háttérbe szorította a színes laposhímzés. A divat változásával a keskeny csíkminta lassan 30-40 cm szélessé vált, megnőttek a motívumok is. Az 1920-as években a piros-kék pamutfonalat a színes műselyem váltotta fel.
Az ingujjak szélét a századfordulón még cakkal díszítették, a széles horgolt csipke divatja ezután terjedt el. Ez a csipke olyan tömött és súlyos volt, hogy a legények verekedéskor megcsavarintva az ingujjat, ütő fegyverként is használták. A hímzett inget a keresztanya ajándékozta a legénynek, és újlegényként öltötték fel először a suhanckorból legénnyé avatott fiatalemberek. Az avatás általában télen, a környék első lagzija alkalmából történt, több egykorú legény egyszerre tartotta meg a legényavatást. A díszes lobogós inget a legény házasember korában is viselte.
In.: Veres László - Viga Gyula szerk.: A Herman Ottó Múzeum műkincsei. Miskolc, 1999.
Fügedi Márta: 169. katalógustétel (kép: 233. oldal, tárgyleírás: 353. oldal)

Anyag/ Technika

Gyolcs, mosópamut / varrott, lapos öltés, huroköltés, horgolás

Méretek

eleje hossz.: 63 cm, ujjhossz.: 90 cm, ujjbőség: 70 cm

Szakirodalom

  • Veres László – Viga Gyula (szerk.) (1999): A Herman Ottó Múzeum műkincsei. Miskolc

Kapcsolódó linkek, dokumentumok

Térkép
Herman Ottó Múzeum, Miskolc

Tárgy itt található: Herman Ottó Múzeum, Miskolc

A miskolci Herman Ottó Múzeum az egyik legnagyobb vidéki múzeum Magyarországon. Hálózatába tartozik Miskolc múzeumainak többsége, hét városi...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.