MúzeumDigitárBorsod-Abaúj-Zemplén
CTRL + Y
hu
Herman Ottó Múzeum, Miskolc Néprajzi Tárgyi Gyűjtemény [HOM_NT_53.858.1.]
Kanászbalta (Herman Ottó Múzeum, Miskolc CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Herman Ottó Múzeum, Miskolc / Kulcsár Géza (CC BY-NC-SA)
8 / 7 Előző<- Következő->

Kanászbalta

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Kanászbalta. Nyele szilvafából faragott, csiszolt, sárgaréz szironyozással igen gazdagon díszített, két végén sárgaréz hüvellyel borított, s kisebb mértékben bevésett technikával díszített. Keresztmetszete lapos sokszög. A baltafok felé eső rész hátul laposra simított, elöl bütykösített. A nyél jobb és bal oldalsó lapjainak feltűnő szironyos díszítő elemei: stilizált 4 levelű lóhere, edényből kinövő, folyókás, leveles száron nyugvó stilizált tulipán, alatta sok hullámos és megtört ív alakú minták, a nyél eleje és háta hullámos és kis megtört ívű mintás szironyozással van díszítve. Ezeket a motívumokat a nyél legfelső szakasza alatt bekarcolt kettős ajtóforma minta, a nyél alsó negyedének határán pedig ferde gyűrű alakú, kevéssé szakítja meg. Az utóbbiba sárgaréz szálak vannak szironyozva. A baltafő sárgaréz ötvözettel és rákarcolt virágos és makkos mintákkal díszes. Acélozott vas, rézcsavarokkal és rézlemezzel erősítve a nyélre. A rézlemez mellett "Siroki István" név van ráütve. Éle egyenes vonalú, ferdén befutó, a baltafő lapja az éltől egy ujjnyira át van lyukasztva.

Használat módja: fegyver.

Anyag/ Technika

Acél, réz, fa / fémművesség, fafaragás

Méretek

nyélhossz: 87,5 cm, legnagyobb kerülete fent: 10,5 cm, baltafő hossz: 17 cm, éle: 9,7 cm

A következő válogatás része

Szakirodalom

  • Szabadfalvi József (1997): Pásztorművészet. Borsod-Abaúj-Zemplén megye népművészete. Szerk. Fügedi Márta, Miskolc, 77-105.
Herman Ottó Múzeum, Miskolc

Tárgy itt található: Herman Ottó Múzeum, Miskolc

A miskolci Herman Ottó Múzeum az egyik legnagyobb vidéki múzeum Magyarországon. Hálózatába tartozik Miskolc múzeumainak többsége, hét városi...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.