MúzeumDigitárBorsod-Abaúj-Zemplén
CTRL + Y
hu
Herman Ottó Múzeum, Miskolc Néprajzi Tár - Népi vallásosság

Néprajzi Tár - Népi vallásosság

Népi vallásossággal kapcsolatos tárgyak a Néprajzi Tárgyi Gyűjteményből.

[ 82 Tárgy ]

Szentkép

Kívül barna, belül aranyozott keret, üveg alatt papírkép. A gyermek Jézust ábrázolja, akinek kezében országalma van. A képnyomat alján felirat öt nyelven (olasz, spanyol, francia, német, angol): A világ Megváltója.

Üveg szentkép

Falra akasztható, ovális üvegkép, Mátraverebély, szentkúti kegykép. A kép alsó felén a kegytemplom, fölötte a Magyarok Nagyasszonya a kis Jézussal. A kettő között felirat. Repedt.

Háborús emléklap keretben

Háborús emlék. "Imádkozik a király" típusú kép. A kép alsó felében 8 versszakos vers, díszes keretbe foglalva. Két oldalán Szent István és Hunyady állnak, a vers fölött Ferenc József látható leborulva, imádkozásra kulcsolt kezekkel. Fölötte két, a szent koronát tartó angyal. E fölött szalagon felirat: Emlék 1914, bal oldalon a magyar címerrel, jobb oldalon a Hunyadi címerrel (fekete holló, szájában gyűrűvel).

Szentkép

Szent Teréz és a Szent Család. Pallas Nyomda mélynyomású terméke. Fa keretes, üvegezett. Használat módja: Lakás díszítése.

Szentkép

Zichy Mihály: Szent Imre halála. Pallas Nyomda sokszorosított terméke. Fa keretben, üvegezett. Használat módja: Lakás díszítése.

Türelemüveg

Hengeres, rövid nyakú, hutaüveg palackban fából faragott vallásos jelenet. A kompozíció közepén latin kereszt látható, madarakkal és kakassal. Előtte egy magas, karcsú tornyú templom, körülötte Krisztus szenvedésének eszközei (arma Christi) láthatók. A kereszt szárán lévő, halvány ceruzás felirat szövege: Készítette ifj. Dulai János (?), emlékül Kobza Ilonkának szeretettel. Görömböly, 1948. III. 7.

Tükörikon

A Szentháromságot (Atya, Fiú, Szentlélek) ábrázoló, piros-fekete tónusú kép kerettel és üveggel. Foncsorozott üvegre festett, színes, aranyozott és bronzozott reprodukció. A keresztre szögezett Jézust mutatja glóriával, sebzett, vérző mellel. Fölötte királyi szent alak képe látható. Alul stilizált fehér galamb kiterjesztett szárnyakkal. A keret kopott.

Szenteltvíztartó

Alpakka foglalatú szenteltvíztartó, rajta domborított Mária fej, tetején kereszt, a kereszt mögött akasztó. Hátoldalán IHS felirat. Víztartója üveg. A katolikus családoknál a lakóház bejáratánál, az ajtófélfán vagy a falon függött a szenteltvíztartó, mindig tartottak benne szenteltvizet.

Pieta szobor

Gipsz pieta szobor. A római katolikus népi vallásosság jellegzetes tárgya, sorozatban gyártott termék. Kegytárgyboltban, búcsúban, vásárban vették, a lakás kitüntetett pontján ("szent sarokban" vagy a komód tetején, a két ablak között vagy a falitükör alatt) helyezték el. Arany koronás, kék ruhás Mária, ölében a keresztről levett Jézussal. A talapzaton, elől, piros és zöld virágok, fehér pettyekkel. Kopott.

Szent Teréz szobor

Gipszből készült Szent Teréz szobor. Barna ruhás női alak, halványsárga köntösben, fején barna fátyol, kezében virágcsokor és korpusz. A monoki búcsúból hozták.

Tükörikon

Ezüstszínű (tükörre) festett, csiszolt szentkép, keretben, az alja lefestve. Oltáron álló kereszt, rajta Jézus, két oldalán egy-egy imádkozó asszony (Mária Magdolna balról térdepel; jobbról áll, glóriával a feje fölött Szűz Mária). A felső sarkokban festett rózsák. A kép alján, az oltár alatti részen német nyelvű szöveg: Es ist Weltbracht. A római katolikus népi vallásosságban használt kegytárgy, a népi ikonfestészet jellegzetes alkotása. Az üvegképek vagy tükörikonok dél-német, osztrák, cseh területekről kerültek a magyar népi kultúrába.

Első szentáldozási emléklap kerettel

Stefán Ilona a felsőnyárádi templomban 1942-ben kapta. A képen Jézus gyerekeket áldoztat, a kép jobb felső sarkában gyermekek angyali kórusa énekel. Felirata: "Első szentáldozási emlék. Stefán Ilona először járult a szentáldozáshoz a felsőnyárádi templomban 1942. év V. hó 31-én Reményi Aladár rk. lelkész". Az ábrázolást magyaros motívumsor keretezi. Aranyozott fa keret.

Türelemüveg

A magyar népi türelemüvegek többsége vallásos témájú, Krisztus keresztáldozatát jeleníti meg. Hengeres, rövid nyakú üvegpalackban fából faragott kompozíció, közepén kettős kereszt, rajta papírból kivágott korpusz. A felső keresztfán egy-egy madár ül, mögötte kakas. Az alsó keresztfán oltáriszentség, két kis szentkép. A kereszt előtt két templomi zászló, és egy kéttornyú templom magas, karcsú tornyokkal. A kereszt mögött harangláb, egy harangozó emberrel. A kereszten és körülötte Krisztus szenvedésének eszközei (arma Christi) láthatók: a szögek, kalapács, létra, korbács, bárd, ásó. A kereszt szárán ceruzával írott, halvány szöveg: Emlékül Édesanyámnak, Görömböly. Készítette ifj. Dulai Ferencz, Görömböly, 1942. XII. 20. A türelemüveget Dulai Ferenc juhász készítette, akinek több pásztorművészeti tárgya is megtalálható a Herman Ottó Múzeum gyűjteményeiben. Dulai Ferenc volt az utolsó, hagyományos életmódot követő pásztor Miskolc környékén, a szomszédos (1950-ben a városhoz csatolt) Görömböly-Tapolcán.

Olajnyomat

Szűz Máriát ábrázoló keretezett olajnyomat.

Szentkép

Lengyel feliratos szentkép: Isten mindent lát, Isten mident hall, Isten mindent feljegyez, emlékezz az örökkévalóságra. Az igazak és a gonoszak halála. Olajnyomat, rézfóliás díszítéssel. Üveg alatt, keretben.

Szentkép

Ádám és Éva a Tudás Fájával. Színes nyomat, papír fóliával. Üveg alatt, keretben.

Szentkép

A feltámadt Krisztus. Színes nyomat, rézfóliás díszítéssel, üveg alatt, keretben. A dél-borsodi matyó népcsoport (Mezőkövesd, Tard, Szentistván) körében, és a Bükkalja római katolikus falvaiban divatos "rezes kép". A tömegesen előállított olajnyomatokat ezzel a jellegzetes papírkivágással, rézfóliás díszítő technikával szegélyezték, így igazítva a szentképeket a helyi ízléshez.

Szentkép

Szűz Mária a ravatalon, körülötte angyalok. Színes nyomat, piros és rézfóliás díszítéssel. Üveg alatt, keretben.

Szentkép

Jézus a ravatalon. A nyitott koporsó felett oltáriszentség, kehely IHS felirattal. A ravatal alatt az "arma Christi" szimbólumai, Krisztus kínszenvedésének eszközei: kereszt, szögek, fogó, lándzsa, töviskorona, INRI felirat. Színes nyomat, rézfóliás díszítéssel, üveg alatt, keretben. A dél-borsodi matyó népcsoport (Mezőkövesd, Tard, Szentistván) és a Bükkalja katolikus falvainak körében volt divatos a "rezes kép." A kereskedelemben megvásárolt olajnyomatokat ezzel a jellegzetes papírkivágásos díszítő technikával igazították a helyi ízléshez.

Mária dombormű

Ellipszis alakú, Mária fejet ábrázoló gipsz szentkép. Fekete szegély, kék alapból kiemelkedő női fej, fehér, rózsaszín fejkendővel a fején. Falra akasztható, a hátoldalon akasztó.

Szenteltvíztartó

Égetett cserép, mázas, plasztikus kidolgozású, barna színű szenteltvíztartó. A kiöblösödő alsó rész fölött félplasztika: Szűz Mária, alatta angyal alak, felette korona. A korona fölött két apró luk, zsineget belefűzve falra akasztható. Három darabba törött, de még használata idején drótozással megjavították. A katolikus háztartások széles körben elterjedt tárgytípusa, tömegesen gyártott kegytárgy. A lakóház bejáratánál az ajtófélfán vagy a falon függött, mindig tartottak benne szenteltvizet.

Szent Teréz szobor

Apró üvegbúra (kémcső?) alatt elhelyezett, talapzaton álló, festett, kis szobor, búcsús emlék.

Mária szobor

Porcelán "Lourdesi Mária". Üreges, fehér porcelánszobor, kék talapzaton álló női alak, imára kulcsolt kezekkel. Kék-arany-rózsaszín festése erősen kopott. A talapzat elején aranyozott felirat: ND de Lourdes, hátulján mesterjegy.

Feszület

Kis méretű, ragasztott, fából készült kereszt, öntött (alumínium?) korpusszal, a kereszt felső szárán kis táblán INRI felirattal, tetjén fém akasztóval. A korpuszt és a táblát utólag aranyporos festékkel lefestették.

[Rekord frissítve: ]