MúzeumDigitárBorsod-Abaúj-Zemplén
CTRL + Y
hu
Herman Ottó Múzeum, Miskolc Kövesi Gyűjtemény [HOM_KGY_KI_2016.25.] Archívum 2023-01-11 09:46:22 Összehasonlítás

Bálint Endre: "Aki kézben tartja az igazság mértékét"

OldNew
5Leltári szám szerint: HOM_KGY_KI_2016.25.5Leltári szám szerint: HOM_KGY_KI_2016.25.
66
7Leírás7Leírás
8Bálint Endre művészi képzeletét nagymértékben ösztönözték kopott, időmarta tárgyak, melyek magukba zárva történetiségük titkát melankolikus érzetű emléktöredékeket testesítenek meg. Bálint tudatosan törekedett arra, hogy ezek hatásait a festészetében is megvalósítsa, elsősorban az idő és a tudat mélységét idéző, érzékletesen kopár faktúrák létrehozásával, de akár úgy is, hogy az őt inspiráló talált tárgyat – mint jelszerű töredéket – beépítette a képbe. Az archaikusnak ható szellemi karaktert sajátos szimbolikus formák olyan kompozíciós összehangolásával érte el, amelyből látens összefüggésekre utaló jellegük miatt konstellációkhoz hasonló képek születtek. A jelen festmény is úgy hat, mint egyfajta archaikus tudatjelzés, egy néma csöndbe burkolózó ősrégi lelet, egy sivatagos túlvilági táj kövülete. Horizontálisan két homogén részre oszlik a kép. A felső földszínű szféra jobb alsó negyedében egy állatfej maradványaira emlékeztető koponya látható, amely – mint egy monumentális szikla – az elmúlás elementáris emlékműve. Az alsó sárgás szférában néhány tipikus bálinti motívum szerepel: egy arc nélküli siratóasszony árnya és egy aranyszínű, elforgatott menóra, melynek két oldalán egy hullámjel és egy szívformából kihajtó fűzfaág jelenik meg. A kísérteties asszonyalak és a menóra között Bálint ún. „cselédfolklórjának” töredékes dísze, az otthon egyik szimbóluma látható egy felfelé fordított szárny formáját idéző területen. Ez a sematikus szárnyforma egyik végével az asszonyfigurához kapcsolódik, a másikkal pedig mintegy rámutat a két rész határára írt címadó héber feliratra, amely szakrális távlatba állítja a kép rejtélyes „üzenetét”.8Bálint Endre képzeletét erősen ösztönözték kopott, időmarta tárgyak, melyek magukba zárva történetiségük titkát emléktöredékeket testesítettek meg számára. Bálint tudatosan törekedett arra, hogy ezek hatását a festészetében is megvalósítsa, elsősorban az idő mélyét idéző, érzékletesen kopár faktúrák létrehozásával, de akár úgy is, hogy az őt inspiráló talált tárgyat – mint jelszerű töredéket – beépítette a képbe. Ennek szellemében szimbolikus jellegű személyes motívumaiból látens összefüggésekre utaló kompozíciókat készített. A jelen kép is úgy hat, mint egyfajta archaikus tudatjelzés, egy túlvilági táj csöndbe burkolózó kövülete. A horizontálisan két részre osztott képsík felső részén egy állatfej maradványaira emlékeztető forma látható az elmúlás elementáris jeleként. Az alsón néhány tipikus bálinti motívum szerepel: egy arctalan siratóasszony árnya és egy elforgatott menóra, melynek két oldalán egy hullámjel és egy szívformából kihajtó fűzfaág jelenik meg. A kompozíció centrumába egy héber feliratot írt a művész, mintegy szakrális hangulatba vonva a motívumok rejtélyes „üzenetét”.
99
10Anyag/ Technika10Anyag/ Technika
11Farostlemez / Olaj11Farostlemez / Olaj
39___39___
4040
4141
42Rekord frissítve: 2023-01-11 09:46:2242Rekord frissítve: 2024-02-06 09:54:19
43[CC BY-NC-SA @ Herman Ottó Múzeum, Miskolc](https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.hu)43[CC BY-NC-SA @ Herman Ottó Múzeum, Miskolc](https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.hu)
4444
45___45___
Herman Ottó Múzeum, Miskolc

Tárgy itt található: Herman Ottó Múzeum, Miskolc

A miskolci Herman Ottó Múzeum az egyik legnagyobb vidéki múzeum Magyarországon. Hálózatába tartozik Miskolc múzeumainak többsége, hét városi...