MúzeumDigitárBorsod-Abaúj-Zemplén
CTRL + Y
hu
Herman Ottó Múzeum, Miskolc Kövesi Gyűjtemény [HOM_KGY_KI_2016.64.]
Koszta József: Mákszedők (Herman Ottó Múzeum CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Herman Ottó Múzeum / Mészáros Viktória (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Előző<- Következő->

Koszta József: Mákszedők

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

A modern plein air, illetve posztimpresszionista látásmódot sajátosan egyéni és magyar szellemben meghonosító Koszta József művészetének egyik állandó témája a paraszti életmód kimeríthetetlenül ősi mozzanata, a termőföldön végzett munka, mely az alföldi táj szépségével és hangulatával együtt egész érett pályafutása során mélyreható inspirációt jelentett a művész számára. A küzdelmes útkeresés, a hosszadalmas tanuló- és vándorévek után Koszta 1911-ben egy Szentes melletti tanyán telepedett le, ahol immár teljesen kiforrott eszköztárral folytatta az alkotói munkát. Expresszív, szenvedélyes kolorizmusának remek darabja, az alföldi nyári alkony vibráló atmoszférájával telített Mákszedők című festménye is a szentesi letelepedést követő időszakban született. A képen látható három nőalak közül az előtérben háttal álló fejkendős asszony oldott sziluettje hangsúlyos ellenfényben jelenik meg a szaggatott felületű tájban, és mintegy a szemlélés nyugalmát szuggerálva a sűrűn „felrakott”, monumentális égbolt felé tekint. Az asszony látomásos erejű alakja szilárd tengelyként ellensúlyozza a táj horizontális struktúráját, meghajló társai alig emelkednek ki a horizont vonalából. A mély tüzű színek lendületes ecsetkezeléssel megképzett „parázsfelületén” ember és táj életteli, megbonthatatlan egységben olvadnak össze.

Anyag/ Technika

Vászon / Olaj

Méretek

63 x 79 cm

Szakirodalom

  • Bényi László (1959): Koszta József. Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Budapest
  • Kállai Ernő (1990): Új magyar piktúra 1900-1925. Budapest, Gondolat
  • Molnos Péter (2013): A titkos gyűjtemény. Kieselbach Galéria, Budapest
  • Németh Lajos (1972): Modern magyar művészet. Corvina Kiadó, Budapest
  • Szinyei Merse Anna (2014): Koszta József (1861-1949) élete és művészete a dokumentumok tükrében. Budapest, KOGART Galéria Kft.
Térkép
Herman Ottó Múzeum, Miskolc

Tárgy itt található: Herman Ottó Múzeum, Miskolc

A miskolci Herman Ottó Múzeum az egyik legnagyobb vidéki múzeum Magyarországon. Hálózatába tartozik Miskolc múzeumainak többsége, hét városi...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.